Dzięki uprzejmości Piotrka Menduckiego (kamyk.pl) do moich rąk trafiła niedawno książka Heteromorph. The rarest fossil ammonites. Nature at its most bizarre autorstwa Wolganga Grulke. Książka polecana przez Londyńskie Towarzystwo Geologiczne z pewnością należy, podobnie jak tytułowe heteromorfy, do rzadkich na rynku wydawniczym pozycji. Śmiem nawet twierdzić, że rozjedzie się jedynie wśród ludzi zafascynowanych amonitami, a szczególnie ich wyjątkową grupą jaką są heteromorfy. Czy słusznie? Nie.
Heteromorph to właściwie nie książka, tylko księga. A nawet album. Wrażenie albumu potęguje format książki, oprawa, kredowy papier o podwyższonej gramaturze, staranny skład oraz wspaniałe ilustracje i zdjęcia. No i ten zapach farby drukarskiej, który zawsze towarzyszy obcowaniu z albumem. Naprawdę, sięgając po książkę, machinalnie zaczyna się ją oglądać jak album z dziełami sztuki, z wysmakowanymi rzeźbami, których niepowstydziliby się najwięksi artyści - z heteromorfami. Przy czym występuje tzw. efekt Wow! Zresztą zobaczcie sami na stronie heteromorph.com.
Piotrek Menducki z synem i heteromorfem w jednym z nadwiślańskich odsłonięć. |
Przeróżne kształty kredowych heteromorfów. |
Heteromorfy jako dzieło sztuki. |
Książka do nabycia tutaj → http://www.heteromorph.com/order
A do obejrzenia, od listopada do końca grudnia 2014 r. w Bibliotece Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
ps. W książce, oprócz Piotra Menduckiego (na zdjęciu powyżej), wspomniani są jeszcze pozostali z polskich fascynatów heteromorfów - Maciej Duda oraz Stanisław Giemza.
16 komentarze:
Wreszcie natrafiłam na ciekawy blog. Wszędzie tylko ciuchy, make-upy, foty i opowieści.. Nuda. Tutaj przynajmniej mogę poczytać o czymś konkretnym, chociaż nie zbieram skamieniałości, tylko minerały. Zapraszam na mój blog o nich: mineralogiadlapoczatkujacych.blogspot.com
Po tym artykule na pewno rozejrzę się za wspomnianą książką. Tym bardziej, że nie jest to temat mi obcy, wręcz przeciwnie:)
Zgadzam się Natalio.. Świetny wpis, jak dorwę książkę z fascynacją zajmę się lekturą. Dzięki!
Sukces tkwi w odpowiednim podejściu do prowadzenia bloga, a artykuł mnie zachwycił. Polecam tego bloga!
Świat jest taki ciekawy i ciągle go odkrywamy a oceany wciąż niezbadane są.
fascynujące, świetny blog.
Świetna książka :))
Chętnie bym tę ksiażkę przeczytała
super wpis!
bardzo ciekawe :D
intrygująca książka
Jaki ciekawy blog, dawno nie trafiłam na taki, szkoda tylko że nie jest już na bieżąco aktualizowany.
Tego ostatniego komentarza to ja w ogóle nie rozumiem. Może ktoś mi to wytłumaczy.
Czy słusznie?
W książce, oprócz Piotra Menduckiego (na zdjęciu powyżej), wspomniani są jeszcze pozostali z polskich fascynatów heteromorfów - Maciej Duda oraz Stanisław Giemza.
Świetny tekst
Prześlij komentarz
Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.
Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i