czwartek, 1 sierpnia 2013

Sikać czy nie sikać do morza?

Tytułowy dylemat wydawać się może bardzo przyziemny, ale wpisuje się w letnią kanikułę i, od razu dodam, pomoże zrzucić niektórym plażowiczom kamień z serca. Otóż, można sikać. Szczególnie do oceanu. Chyba, że ma się zapalenie pęcherza moczowego, wtedy nie. Symptomatyczne jest to, że sprawą zajęła się niejaka Lauren Wolf, redaktorka Chemical & Engineering News, która z właściwą Amerykankom śmiałością, przyznaje, że sika do oceanu od dziecka. Tegoroczny pobyt nad morzem w części poświęciła problemowi urynacji turystycznej. Oto co Lauren wykoncypowała.

Mocz jest płynem dzięki któremu organizm pozbywa się niepożądanych składników chemicznych. Nie oznacza to jednak, że uryna jest trująca dla kogokolwiek. Przeciętna ludzka uryna składa się w 95% z wody i zawiera jedynie 1-2 g/l jonów sodu i chloru. Słowem, taka słona woda. Z grubsza odpowiada to składowi wody morskiej, która składa się z około 96.5% wody, jest jednak znacznie bardziej nasycona jonami sodu (11 g/l) oraz chloru (19 g/l). Kolejnym jonem występującym w moczu i wodzie morskiej jest potas, którego stężenie w urynie sięga 0.75 g/l a w wodzie morskiej 0.4 g/l. Różnica, jak widać, nie jest zbyt duża. Z tego też względu picie moczu i wody morskiej w obu przypadkach prowadzi do odwodnienia - nie polecam.
To co różni mocz od wody morskiej, to obecność kreatyniny i mocznika. Oba składniki są efektem metabolizmu komórek człowieka a chemicznie stanowią związki azotu. Stężenie kreatyniny w moczu średnio wynosi 0.7 g/l. Mocznik jest bardziej stężony, dochodzi do 9 g/l.

Z powyższego zestawienia widać, że jedynie związki azotu stanowią pewien problem, gdyż podaż azotu w moczniku może powodować wzrost produkcji bakteryjnej czy glonowej w wodzie zasilanej uryną (powstaje jon amonowy). Oczywiście, roztwory azotu obecne są również w wodzie morskiej, chodzi jedynie o ich różne stężenie w obu płynach.
Tak daleko trzeba iść... (Photo Credit: Sistak via Compfight cc)
Tu należy zestawić objętość oceanu i porcji moczu przeciętnego człowieka - uważa Lauren Wolf. Być może zauważyliście, że przeciętnie, w jednorazowym akcie wydalamy od 0.2 do 0.5 litra moczu. Zatem, w takiej porcji jest ok. 3 gram mocznika. I teraz: gdyby 7 miliardów ludzi na Ziemi jednocześnie nasikało do Oceanu Atlantyckiego otrzymalibyśmy stężenie mocznika w wodzie atlantyckiej rzędu 6 x 10-11 g/l (objętość Atlantyku to 3.5 x 1020 litra). Czytelnicy o zacięciu chemicznym zauważą, że takie stężenie mocznika mierzy się w kategoriach pikomoli. Czyli - bardzo malutkie stężenie wyszłoby, niezauważalne niemal.

Sceptycy zakrzykną - sorry, ale trzeba byłoby od razu wymieszać całą wodę Atlantyku z uryną, a przecież w rzeczywistości trwa to bardzo długo. Zwolennicy sikania zauważą jednak, że to tylko jeden ocean, a gdzie reszta? Poza tym, trudno byłoby zgromadzić wszystkich ludzi na Ziemi aby na komendę nasikali. Możliwość czysto teoretyczna. Nawet nie wiem, czy 7 miliardów ludzi zmieściłoby się nad brzegiem Atlantyku.
Wieloryby sikają do morza, nie mają wyboru (Photo Credit: 路上写真家 via Compfight cc)
Idźmy zatem dalej. Nie tylko ludzie sikają do morza. Sikają tam również zwierzęta, szczególnie morskie, które siłą rzeczy nie sikają nigdzie indziej. Wyjątkiem są rekiny i płaszczki, które nie sikają w ogóle. Nie bawiąc się w drobiazgi, przyjrzyjmy się wielorybom. Dorosły osobnik wydala dziennie około 1000 litrów moczu, inaczej mówiąc, 23 razy więcej jonów sodu i chloru niż człowiek. Mocz wieloryba zawiera także mocznik, który stanowi jedno z ogniw obiegu azotu w oceanach. Bez tego naturalnego nawozu, pierwotna produkcja organiczna w oceanach byłaby bardzo niska.

Kolejna rzecz dotycząca uryny, to jej sterylność. Zależność jest prosta - zdrowy człowiek ma sterylny mocz. Jedynie przy zapaleniu pęcherza moczowego, wraz z moczem wydalamy bakterie. W pozostałych wypadkach, do morza nie dostaną się żadne nowe bakterie. Jedynie wspomniane wyżej związki chemiczne, które stanowią pożywkę dla bakterii obecnych już wcześniej w wodzie.

Konkluzja Lauren Wolf jest zatem taka - Drodzy Plażowicze, sikajcie do morza, chyba, że macie zapalenie pęcherza moczowego. Starajcie się też jak najszybciej wymieszać urynę z wodą morską, aby stężenie mocznika nie powodowało szybkiego wzrostu bakterii. To stężenie jest właśnie powodem dla którego stanowczo odradzam sikania do małych zbiorników wodnych typu staw, bajorko w Kryspinowie czy doniczka.

Źródła:
fot w nagłówku: Photo Credit: omefrans via Compfight cc

11 komentarze:

A co jeśli na plaży zachce mi się kupę ? Też można do wody ? Swoją drogą zabawne byłoby :D jakby 7 mld ludzi zrobiło kupke na wybrzeżu Atlantyku.. :)

Kupa, za przeproszeniem, to bardziej poważna sprawa. Zdecydowanie nie, gdyż ludzki kał, w przeciwieństwie do moczu, jest siedliskiem bakterii. Nie wspomniając o innych właściwościach, które absolutnie wykluczają jego wydalanie "byle gdzie".

Mocz jest sterylny, ale przechodzi przez cewkę moczową, której ostatnią część kolonizują bakterie. Uwzględnia się to zresztą w badaniach bakteriologicznych moczu.

No tak, w związku z tym proponuję rozszerzyć przeciwskazanie do siusiania z zapalenia pęcherza moczowego do zapalenia układu moczowego ;)

Nie, nie, to jest normalna kolonizacja, nie zakażenie. Po prostu mocz jest, owszem, jałowy w pęcherzu, ale już po wydostaniu się z organizmu nie jest.

Ja tam zawsze źle się czułam jak sikałam do morza. Wydaje mi się to obrzydliwe. Dlatego najczęściej chodzę na wydmy, albo jak jest ku temu sposobność to sikam za swoim parawanem, udając, że czegoś szukam w torbie. A najlepsze akcje były, kiedy na polskich plażach były jeszcze te przebieralnie, w których było widać tylko czyjeś nogi. Raz wlazłam do takiej i chciałam wykopać mała dziurkę, do której miałam się wysikać... No i wykopałam dużą, ludzką kupę :/ A siku i tak zrobiłam!

Jak bylem maly to w baltyku zlapalem plywajaca kupe, myslalem ze to jakas pilka bo byla okragla. coz to bylo za obzydliwe pzezycie !!! a fuuuj. Nie zesrywajcie sie wiec do wody !!!

Szczać, ale nie srać. Tyle powiem.

NO to ja się wysikam bez skrępowania.

Nigdy nie powinno się sikać do morza.Według mnie robią to osoby niewychowanie.

Sikanie do piasku za parawanem. To jest dopiero obrzydliwe

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i