piątek, 19 sierpnia 2011

Antarktyda w ruchu

fot. NASA
Parę dni temu NASA opublikowała pierwszą, kompletną mapę tempa przemieszczania się lądolodu antarktycznego. Mapa powstała na podstawie zdjęć satelitarnych w kooperacji NASA m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA - European Space Agency). Nie jest zaskoczeniem chyba dla nikogo, że najszybciej przesuwa się brzeżna część lodowców szelfowych, np. lodowca szelfowego Rossa w zachodniej Antarktydzie. Z mapy wynika, że w tym rejonie lodowiec płynie z szybkością ponad 1 km rocznie. Najwolniejsze partie obejmują oczywiście miejsca gdzie pokrywa lodowa jest najgrubsza, czyli wschodnią część Antarktydy, rejony stacji polarnej Wostok, gdzie lód przesuwa się z prędkością poniżej 1.5 m rocznie.


 Mapa jest dość dokładna, tempo płynięcia lodu wyznaczono dla wielkości piksela odpowiadającego 300 metrom w terenie.
Niesamowite wrażenie robi animacja płynięcia lodu, dostępna na stronach NASA w postaci filmu. Widać na niej kilka głównych "zlewni", które zbierają lód i transportują go w stronę oceanu. Obserwacje te to nie lada gratka dla glacjologów i klimatologów. Obserwacje tempa płynięcia lodu antarktycznego pozwolą nam ocenić tempo zmian poziomu oceanu światowego.
Gwoli ścisłości, mapa nie pokazuje tempa topnienia lodowca i nie można na jej podstawie wnioskować czy Antarktydzie przybywa, czy ubywa lodu. Można natomiast zobaczyć w jakim tempie zasilane są oceany przez spływający do nich lądolód (np. czy będzie się ono nasilać w następnych edycjach mapy).

Źródło:
NASA informacja,
mapa, animacja

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i