Ostatni wspólny przodek wszystkich współczesnych ssaków łożyskowych uganiał się po drzewach w poszukiwaniu owadów. Nie musiał obawiać się pożarcia przez dinozaury, bo żył później niż do tej pory sądzono - już po wymarciu dinozaurów na granicy kreda/paleogen. Ssaki łożyskowe i mezozoiczne dinozaury nigdy się nie spotkały. Najstarszy znany szkielet niewątpliwego ssaka łożyskowego Protungulatum donnae pochodzi z osadów datowanych na jakieś 200-400 tys. lat po ostatnim dinozaurze, czyli na wczesny paleocen. Poznane mezozoiczne ssaki takie jak Eomaia czy Juramaia, które wcześniej zaliczano do przodków łożyskowców, wyrzucono teraz na zewnątrz linii rozwojowej ssaków łożyskowych (Placentalia) a nawet poza przodków Placentalia - Eutheria. Teraz Eomaia zaliczana jest do bocznej, wygasłej jeszcze w kredzie linii, gdzieś pomiędzy Eutheria a Monotremata (stekowce).
Wspólny przodek wszystkich ssaków łożyskowych (by Carl Buell) |
Aby to osiągnąć, zespół naukowców zbadał ponad 4.5 tys. cech anatomicznych pochodzących z 86 żyjących i wymarłych ssaków. Żeby w pełni docenić rozmach przedsięwzięcia wystarczy wspomnieć, że dwa lata zajęło badaczom samo ustalenie cech, które będą badać, a kolejne trzy zbieranie wszystkich danych. Wynikało to m.in. z dużej różnorodności badanych łożyskowców i odmiennej terminologi stosowanej np. do opisu szczura i wieloryba.
Wiewiórecznik to nie naczelny (Photo Credit: letdown102 via Compfight cc) |
Przedstawione dane pokazują dość spójny obraz radiacji wczesnych ssaków łożyskowych, jednak spodziewam się dalszych zmian. Może jakaś nie budząca wątpliwości skamieniałość z Chin?
Źródło:
O'Leary, M., Bloch, J., Flynn, J., Gaudin, T., Giallombardo, A., Giannini, N., Goldberg, S., Kraatz, B., Luo, Z., Meng, J., Ni, X., Novacek, M., Perini, F., Randall, Z., Rougier, G., Sargis, E., Silcox, M., Simmons, N., Spaulding, M., Velazco, P., Weksler, M., Wible, J., & Cirranello, A. (2013). The Placental Mammal Ancestor and the Post-K-Pg Radiation of Placentals Science, 339 (6120), 662-667 DOI: 10.1126/science.1229237
fot. w nagłówku Photo Credit: Kaptain Kobold via Compfight cc
3 komentarze:
Niesamowita sprawa.
Wynika z tego że Protungulatum donnae zajął opuszczoną przez dinozaury niszę ekologiczną. Zajęło mu to 200 - 400 tysięcy lat, więc stosunkowo niewiele. Zapewne równolegle ewoluowały też linie drapieżne (być może jeszcze nie odkopane, lub... zakopane gdzieś w zbiorach instytutów paleontologicznych).
Wydaje mi się, że dopiero odlegli potomkowie Protungulatum weszli w opuszczone przez dinozaury nisze ekologiczne (jeśli jeszcze wtedy można było mówić o niszach po dinozaurach). Protangulum raczej naśladował żywot wcześniejszych ssaków niełożyskowych (np. znanych z kredy wieloguzkowców). Poza tym pamiętaj, że w paleogenie roiło się od innych ssaków spoza linii Placentalia, lub o nieustalonej pozycji.
Pozostają jeszcze ptaki, które w końcu też są dinozaurami i one przez długi czas zastępowały "non-avian" dinozaury (np. słynne killer-birds).
No fakt...
Prześlij komentarz
Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.
Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i