wtorek, 23 kwietnia 2013

Mikroraptor polował także na ryby

Microraptor gui, opierzony, czteroskrzydlaty dinozaur z grupy dromeozaurów był wielbicielem ryb. Wszystko wskazuje na to, że ryby mogły być jednym z głównych składników jego pożywienia. 

Microraptor gui jest jednym z ciekawszych przedstawicieli dromeozaurów. Cechą dla niego charakterystyczną są upierzone kończyny przednie i tylnie, które pomogały mu w szybowaniu. Mikroraptor miał zatem cztery skrzydła.

Jego znakomicie zachowane szkielety znajdowane są w osadach dolnej kredy w północno-wschodnich Chinach. Stanowisko geolgiczne dostarcza także mnóstwo innych okazów, reprezentujących wspólnie tzw. ekosystem Jehol. Doskonały stan zachowania mikroraptorów pozwala na zaglądanie im do wnętrza przewodu pokarmowego, co jest nie lada gratką dla paleodietetyków.

Z zawartości niestrawionej do końca treści pokarmowej dowiedzieliśmy się, że mikroraptor polował na ptaki oraz małe ssaki. Prawdopodobnie ofiary znajdowały się na drzewach w momencie ataku. Tym razem jednak w treści żoładka mikroraptora odnaleziono fragmenty ryb kostnych (Xing et al., 2013).
Szkielet mikroraptora z niestrawionym pokarmem (A). Na obrazku (C) strzałkami zaznaczono dwa rybie kręgi; na (D) widać przednie zęby wygięte ku przodowi (wg Xing et al., 2013).
Mikroraptor prawdopodobnie latał także nad lustrem wody i wyławiał ryby pojawiające się przy powierzchni. Cechy szkieletu, a szczególnie uzębienia, mikroraptora wskazują na to, że ryby musiały być jednym z podstawowych składników diety tego uskrzydlonego gada. Szczegółowe analizy uzębienia mikroraptora wykazały, że zęby miały gładkie powierzchnie ze zredukowanym w stosunku do innych dromeozaurów dodatkowymi ząbkami. Podobne zęby posiadają spinozaury, które uważa się za przedstawicieli rybożerców. Ponadto, część przednich zębów była wygięta ku przodowi, a dwa, najbardziej wysunięte ku przodowi prawdopodobnie wystawały poza linię zgryzu. Bardzo przypomina to cechy uzębienia współczesnych rybożerców np. innych ryb, ptaków czy krokodyli.
Mikroraptor rozprawia się z rybką na brzegu (rys. Emily Willoughby).

Można oczywiście założyć, że ryba była już martwa i leżała na brzegu, albo nawet na drzewie, ale to tylko takie gdybanie.  

Źródła:
Xing, L., Persons, W., Bell, P., Xu, X., Zhang, J., Miyashita, T., Wang, F., & Currie, P. (2013). PISCIVORY IN THE FEATHERED DINOSAUR Evolution DOI: 10.1111/evo.12119

fot. w nagłówku Photo Credit: EMW2011 via Compfight cc  

5 komentarze:

Witaj, pewnie nie bawisz się w takie rzeczy, ale przyznałam Ci wyróżnienie. Odwalasz kawał dobrej roboty! :)
pozdrawiam!

Polecam moją stronę instrukcja-komputer.blogspot.com
Oraz polecam tą stronę bardzo ciekawa historia

Witam po przerwie :)

Podobnie jak w przypadku rzekomego nadrzewnego polowania na ptaki, tak i tutaj nie jestem do końca przekonany wyjaśnieniem podanym przez autorów.

Cechy uzębienia, mające być adaptacjami do rybożerności, występują także u wielu innych maniraptorów (również takich, które trudno podejrzewać o zdolność do polowania na ryby). Opalizujące upierzenie, które prawdopodobnie miał mikroraptor, ma być ponadto szczególnie mało odporne na namakanie.

Czy sądzę więc, że mikroraptor nie potrafił polować na ryby? Nie sądzę. Zapewne mógł, ale raczej nie właził za nimi głęboko do wody, prędzej czatował nad płycizną, gdzie łatwiej złapać jakąś zbłąkaną rybkę i przy okazji nie bardzo się zamoczyć, albo po prostu krążył nad brzegiem i zbierał ryby wyrzucone na brzeg (a to byłoby dla niego najłatwiejsze). Oczywiście, że to gdybanie, ale scenariusz Xinga i in. - też ;)

Cieszę się z Twojego powrotu na forum bloga!
Podobnie jak Ty nie jestem do końca przekonany, czy można snuć aż tak daleko idące wnioski co do diety mikroraptorów. Z drugiej jednak strony, zawszeć to jakaś prowokacja naukowa, która zmusza do popatrzenia na coś znanego już, ale z innej strony.

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i