poniedziałek, 2 stycznia 2012

Czy dinozaury miały problem z utrzymaniem erekcji?


Erekcja nie jest problemem, ale utrzymanie jej dłużej niż przez parę sekund, to już problem. Chodzi oczywiście o erekcję u strusi. Wydaje się, że te strusie problemy mogą być odziedziczone po przodkach strusi i ogólnie ptaków - dinozaurach. Tym samym rozwiązanie zagadki strusiej erekcji przybliżyć może nas do odpowiedzi na pytanie: Jak robiły TO potężne dinozaury?

Dla porządku tylko dodam, że penis jest organem rozrodczym samców większości gatunków ssaków i gadów, w tym dwóch starych ewolucyjnie grup ptaków (bezpośrednich potomków opierzonych teropodów - dwunożnych dinozaurów). Zaś rozmnażanie ogromnych dinozaurów zawsze było polem do wysuwania najrozmaitszych hipotez. Np. Michael Benton pisze:
Łatwo wyobrazić sobie kopulację u nieopancerzonych dinozaurów dwunożnych, takich jak iguanodony; jedyny problem to odsunięcie na bok ogona samicy. Nie potrafimy natomiast zrekonstruować kopulacji stegozaurów jako że zwierzęta te miały ostre kolce na całym grzbiecie.
Kaczory mają najdłuższe penisy wśród kręgowców,
w proporcji do wielkości ciała, jednak erekcja trwa kilka sekund (fot. Arpingstone, Public Domain)
Do jednej ze wspomnianych grup ptaków z penisem należą strusie, kiwi, nandu, kazuary, kusacze oraz wymarłe moa i mamutaki. Same ptaki nieloty lub prawie nieloty reprezentujące tzw. ptaki paleognatyczne (ze względu na charakterystyczne podniebienie). Druga grupa ptasich samców z penisem to wszelkiej maści drób czyli kury, kaczki i bażanty. Nota bene penisy kaczek należą do proporcjonalnie najdłuższych penisów świata.

Jak się domyślacie penisy drobiu są dość dobrze poznane, natomiast penisy ptaków paleognatycznych stosunkowo słabo. Sytuacja ta zmieniła się ostatnio, wraz z pojawieniem się strusich farm. Mając strusia na farmie możemy do woli przyglądać się jego penisowi, a po uśmierceniu zwierzęcia poddać penisa gruntownej analizie :)

Tak też się stało. Patricia Brennan i Richard Prum (2012) dogłębnie zbadali penisy martwych strusi (Struthio camelus) i emu (Dromaius novaehollandiaedostarczonych im przez zaprzyjaźnionych farmerów. W przypadku obu gatunków w penisach stwierdzono obecność gąbczastych ciał, które doprowadzają do erekcji penisa pod wpływem płynów limfatycznych. Podobnie zresztą jak u innych ptaków, odmiennie jednak niż u pozostałych kręgowców z penisem, gdzie erekcja wywoływana jest przez napływ krwi.

I prawdopodobnie to jest przyczyną uwiądu strusiego penisa. Limfa tłoczona jest do ciała gąbczastego w penisie pod mniejszym ciśnieniem niż krew, dlatego utrzymanie erekcji dłużej niż kilka sekund jest bardzo trudne. Ponieważ zbadane strusie nie różnią się pod tym względem od dobrze poznanego drobiu, wydaje się, że ta, co tu mówić, dziwna cecha jest ewolucyjnie dość stara i sięga wspólnego przodka wszystkich współczesnych ptaków. Czyli sięga czasów dinozaurów, jeszcze sprzed zagłady z końca kredy (kreda to okres od 145 do 65 mln lat temu).

Na koniec pozostaje pytanie z początku posta: jak robiły TO dinozaury? Gdyby miały penisy takie jak strusie, sex musiałby być szybki. Właściwie błyskawiczny. Czy zdążyłyby odsunąć ogon samicy? Pomyślcie sami.

Źródła:
1. Benton, M., 2007. Czas dinozaurów. W: S.J. Gould (ed.), Dzieje życia na Ziemi. Świat Książki, Warszawa, s. 126-167.
2. Brennan, P., & Prum, R. (2012). The erection mechanism of the ratite penis Journal of Zoology DOI: 10.1111/j.1469-7998.2011.00858.x
3. Kobiety w nauce, w tym Patricia Brennan
http://szescstopni.wordpress.com/2011/12/11/kobiety-w-nauce-te-wzory-nie-przejda/

Zdjęcie w nagłówku: Georgio CC-ASA 3.0 Unported License

8 komentarze:

Jestem niezaspokojona, nie został wyczerpany temat
i nadal czuje niedosyt.
PS czekam na ciąg dalszy.
MD

Postaram się w przyszłości być bardziej wyczerpujący.

Czyli najwiekszym problemem dinozaurow po zdobyciu pożywienia było szybkie odsuniecie ogona u samicy :)Bardzo interesujące :)

Patricia Brennan, nie Breenan. Jej prace wyścigiem ewolucyjnym penisów kaczorów z jajowodami kaczek mogą być bardzo kontrowersyjne w tym kraju. Raczej nie będzie podawana jako przykład kobiety naukowca na lekcjach biologii http://szescstopni.wordpress.com/2011/12/11/kobiety-w-nauce-te-wzory-nie-przejda/

Dzięki, poprawiam już literówkę w tekście (w źródłach jest OK) i po lekturze podanego linku także współczuję mężczyznom :)
Dopisuję też w/w link do źródeł (żeby się otwierał po kliknięciu).

Jak to kuraki mają penisy? Prócz ptaków paleognatycznycvh penisy mają tylko ptaki wodne! Kogut ma kloakę!

Problemy z erekcją mogą spotkać każdego mężczyznę. Nigdy nie warto się ich wstydzić, jednak zawsze dobrze jest poszukać odpowiedniej pomocy. Sprawdzą się tu odpowiednie środki.
problemy z erekcją

Znajdował się kiedyś ten lek w sklepie viagrakamagracialis jednak widze, że teraz jest nie do kupienia. W takim razie gdzie go można jeszcze dostać? Są jakieś alternatywne miejsca? Czekam niecierpliwie na odpowiedź.

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i