piątek, 16 września 2011

Dwa słońca o zachodzie

Zachodźże słoneczko, skoro masz zachodzić (fot. NASA)
W najnowszym numerze Science (vol. 333 z 16 września 2011 r.) Laurence R. Doyle z zespołem (w sumie 27 członków) donoszą o odkryciu pierwszej, jak do tej pory, planety, która krąży wokół układu dwóch gwiazd. Czy my to już skądś znamy? Tak! Nie? To poczytajcie..
Obserwacje poczynione zostały przez teleskop umieszczony na statku kosmicznym NASA Kepler. Kepler to 95 cm teleskop, który zbiera informacje fotometryczne ze 155 tys. gwiazd z rejonu gwiazdozbioru Łabędzia i Lutni (z jedną z najjaśniejszych gwiazd nieba północnego - Wegą).
Po analizie danych fotometrycznych ustalono, że planeta o wielkości zbliżonej do Saturna okrąża w ciągu 229 dni układ podwójny gwiazd. Większa z gwiazd ma masę równą ok. 69% Słońca, a mniejsza, krążąca wokół niej, to gwiazda masy ok. 20% naszego Słońca, która potrzebuje 41 dni aby w pełni okrążyć większą siostrę.
Jak piszą Autorzy, taki układ przewidywano już w scenariuszach science-fiction, np. przy okazji Star Wars, ale nigdy dotąd czegoś takiego nie zaobserwowano.
Samej planety nie udało się fizycznie zobaczyć, gdyż jej wielkość to zaledwie 1.7% większej gwiazdy. Jej obecność wydedukowano na podstawie zaburzeń orbit krążących wokół siebie gwiazd, spowodowanych przez grawitację jakiegoś dodatkowego, trzeciego ciała czyli wspomnianej już planety, nazwanej ostatecznie Kepler 16b.
Jeśli ktoś nie może sobie wyobrazić jak wygląda wschód lub zachód dwóch słońc na takiej planecie, to niech sobie przypomni Luke'a Skywalkera z Gwiezdnych Wojen na planecie Tatooine. Różnica jest taka, że na Keplerze 16b, większa gwiazda jest 100 jaśniejsza od mniejszej.

Źródła:
1. Doyle, L., Carter, J., Fabrycky, D., Slawson, R., Howell, S., Winn, J., Orosz, J., Pr sa, A., Welsh, W., Quinn, S., Latham, D., Torres, G., Buchhave, L., Marcy, G., Fortney, J., Shporer, A., Ford, E., Lissauer, J., Ragozzine, D., Rucker, M., Batalha, N., Jenkins, J., Borucki, W., Koch, D., Middour, C., Hall, J., McCauliff, S., Fanelli, M., Quintana, E., Holman, M., Caldwell, D., Still, M., Stefanik, R., Brown, W., Esquerdo, G., Tang, S., Furesz, G., Geary, J., Berlind, P., Calkins, M., Short, D., Steffen, J., Sasselov, D., Dunham, E., Cochran, W., Boss, A., Haas, M., Buzasi, D., & Fischer, D. (2011). Kepler-16: A Transiting Circumbinary Planet Science, 333 (6049), 1602-1606 DOI: 10.1126/science.1210923

2. NASA http://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/news/kepler-16b.html

4 komentarze:

bardzo interesujące - podwójny zachód słońca, szkoda,ze nie mozemy tego zobaczyć gołym okiem np. na plaży :)))

Oj tak, przyjemności można by mnożyć w nieskończoność. Szczególnie na plaży :)

Skąd Dogonowie wiedzieli o istnieniu Syriusza B przed jego odkryciem, a co dopiero o istnieniu Syriusza C - który też prawdopodobnie istnieje?!

Pojęcia nie mam. Na szczęście istnienia planet poza Układem Słonecznym nie przewidzieli ;)

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i