poniedziałek, 5 września 2011

Życie na gorąco

RNA (wikipedia)
Definicja życia wydaje się nam zbyteczna, bo sami żyjemy i każdy z nas mniej lub więcej czuje o co chodzi. Gdy jednak o nią spytać, często podaje się formułkę, że żyje coś, co potrafi się samo rozmnażać (replikować). To jednak trochę za mało do pełnej definicji życia, bo mamy już maszyny, które potrafią produkować się same. Jak na razie, brakuje im jednak jednego. Zdolności do ewolucji. Bez tego są nieżywe.
Początki historii samoreplikujących się maszyn są znane. Początki życia na Ziemi, nie. Wiemy, że życie na Ziemi musiało rozpocząć się od powstania prostej molekuły, która posiadała zdolność do reprodukcji (to wydaje się oczywiste). Mamy już dowody w postaci zegara molekularnego, że życie na Ziemi powstało prawie 4 mld lat temu.

Domyślamy się, że ta pierwsza molekuła utworzona została z RNA. Problem w tym, że ciągle zastanawiamy się jak utworzyło się samo RNA. Być może jakaś inna molekuła poprzedzała samoreplikujące się RNA? Odpowiedzi poszukuje się wśród protein, które mogą samorzutnie skręcać się i zwijać w różnorodne kształty aktywując enzymy katalizujące wiele reakcji chemicznych.

Początkowo brano pod uwagę proteiny budujące DNA. Niestety, proteiny same wymagają kodu potrzebnego do utworzenia się, który umieszczony jest w DNA, które z kolei, potrzebują protein do replikacji. Kółko się zamykało i wracało odwieczne pytanie, co było pierwsze proteiny czy DNA (jajko czu kura)?

W latach 60-tych odkryto, że RNA potrafi zwijać się podobnie do protein, co zasugerowało, że może ono, tak jak proteiny katalizować reakcje chemiczne, które będą napędzały reprodukcję. Gdyby tak było, molekuły RNA nie potrzebowałyby protein, a więc one byłyby pierwsze, rozpoczynając życie na Ziemi. Na dowód czekano do 1982 roku..

Więcej czytaj na -> First life: The search for the first replicator

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Szanowni Czytelnicy!
Zachęcam Was gorąco do komentowania wpisów na blogu i jednocześnie zachęcam równie gorąco do korzystania z tagów HTML, szczególnie przy wklejaniu linków do stron internetowych.

Oto kilka przykładów tagów HTML obsługiwanych przez bloggera:
link - a href=
wytłuszczenie - b
kursywa - i